CAPAVIA.COM.TR

logo_iso logo_iata logo_tursab
Konum: Pekin-Xian-Hanghzou-Shangai
Ücret: 1799 €
Rezervasyon Yap

Pekin-Xian-Hanghzou-Shangai 1799 €‘dan başlayan fiyatlarla

7 Gece – 9 Gün

TUR PROGRAMI

1.GÜN İSTANBUL – PEKİN

22 Ağustos 2014 akşamı saat 22:30’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde Capavia kontuarında buluşma. Pasaport, bilet, bagaj ve gümrük işlemlerini takiben Türk Hava Yolları’nın TK20 tarifeli seferi ile saat 00:35’de (22 Ağustos’u 23 Ağustos’a bağlayan gece yarısı)Pekin’e hareket. Yaklaşık 10 saatlik yolculuğun ardından saat 15:05’de Pekin’e varışımızı takiben bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile otelimize transfer. Çin’in başkenti olan Pekin, aynı zamanda ülkenin en büyük üçüncü şehridir. Çin’in kuzeyinde bulunan Pekin (Beijing) “Kuzeydeki Başkent” demektir. Akşam yemeğimizi lokal bir restoranda alacağız. Yemek sonrası otelimize transfer ve geceleme otelimizde.

2. GÜN PEKİN

Sabah kahvaltımızın ardından panoramik Pekin Şehir Turuna başlıyoruz. Yazlık saray, Yasak Şehir, Tian Anmen Meydanı görülecek yerler arasında. Yasak Şehir Ming Hanedanı’nından Çing Hanedanı’nın sonuna kadar kullanılmış Çin imparatorluk sarayıdır. Çin’in Pekin şehrinin ortasında bulunmaktadır. Yaklaşık 500 yıl imparator ve hizmetlilerine evsahipliği yapmış, aynı zamanda Çin hükümetinin törensel ve politik merkezi olmuştur. 1925’ten beri Saray Müzesi’ni barındırmaktadır. 1406 ve 1420 tarihleri arasında inşa edilmiş olan kompleks 720.000 m²’lik bir alana yayılmıştır ve 8.707 odalı 980 yapıdan oluşmaktadır. Yasak şehir 1987 yılında Dünya Kültür Mirası listesine eklenmiş ve Unesco tarafından dünyada korunmuş en geniş antik ahşap yapılar bütünü olarak tescillenmiştir. Yasak Şehir, dünyada halen var olan en geniş saray kompleksidir ve 72 hektarlık bir alanı kaplar. Dikdörtgen şeklindeki arsa kuzeyden güneye 961 metre ve doğudan batıya 753 metre uzunluğundadır. 7,9 m yüksekliğinde şehir duvarıyla ve 6m derinliğinde ve 52m genişlikte hendekle çevrili olan Yasak Şehir, yine duvarlarla çevrelenmiş olan İmparatorluk Şehri’nin içinde yer almaktadır. İmparatorluk Şehri de İç Şehir tarafından çevrelenmiştir. Dış şehir ise İç Şehir’in güneyinde yer almaktadır.Yasak Şehir’in kuzey-güney ekseni Pekin’in de merkez eksenidir. Bu eksen güneye doğru Tiananmen kapısı ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin de tören merkezi olan Tiananmen Meydanı’na açılır. Kuzeyde ise Jingshan tepesine Çan ve Davul Kuleleri’ne uzanır. Bu eksen gerçek kuzey-güney doğrultusundan 2 dereceden fazla sapma göstermektedir. Bu aksın Yuan Hanedanı zamanında zamanında tasarlandığı ve imparatorluğun diğer başkenti olan Şangdu ile hizalandığı düşünülmektedir.Soğuk kuzey rüzgarlarından ve kuzeydeki steplerden gelen akıncılardan dolayı kuzey kötü yön olarak algılanmaktaydı. Bu yüzden Yasak Şehir’deki tüm binalar güneye bakmaktadır, girişleri güneydendir, böylece buz kesen kuzey rüzgarlarından korunmakta ve günışığının sonsuz varyasyonlarından faydalanılabilmektedir. Sadece imparatorun gözden düşmüş cariyelerine ait olan yapılar kuzeye bakmaktaydı. Şehir ve yapılar hakkında tarihi ve kültürel bilgiler aldıktan sonra öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. Yemeğn ardından Yasak Kent hakkında detaylar alacak ve eski İmparatorluk Eczanesine uğrayarak çin kültüründe hekimlik ve tedavide kullanılan yöntemler hakkında bilgiler alcağız. Eczane gezimizde tarihler boyunca eski reçetelere sadık olarak hazırlanan ilaçlardan alma imkanımız olacak. Yerel bir restoranda alacağımız akşam yemeğimizin ardından otele geri dönüş ve gecemiz otelimizde.

3.GÜN PEKİN – XIAN

Sabah kahvaltı sonrası odalarımızın boşaltılması ve panoramik olarak yapılacak Pekin ve Olimpiyatlar turu için otelden hareket. Pekin Ulusal Stadı, Su Sporları Merkezi gibi Olimpiyat müsabakalarının yapıldığı diğer yerleri göreceğiz. Daha sonra, Çin’in sembolü olan ve Dünyanın 8. harikasından biri olarak kabul edilen Çin Seddi Turu yapılacaktır. Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanır. Dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin’in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü’nün güneyinden batıya yönelerek devam eder. MÖ 9.yüzyılda askeri savunma amacı ile yapılan bu duvar 1987 yılında Çin’in sembolü olarak ‘’Dünya Mirasları Listesi’’ ne alındı. Çin’de şöyle bir söz vardır “Çin Seddi’ni boydan boya yürümeden kahraman olunmaz”. Yerel bir restoranda alınacak öğle yemeğinden sonra alışveriş imkanı. Daha sonra yerel hava yolları ile gerçekleşecek Xian uçuşumuz için havalimanına transfer. Akşam yemeğimizi havalimanında alıyoruz. (Uçuş saatimize göre akşam yemeği yeri değişebilir. Akşam yemeğini fast food şeklinde alacağız.) Xian’a varışımızı takiben otelimize transfer ve geceleme otelimizde.
* Ara uçuş saatimize göre programın içeriğinde değişiklik olabilir.

4.GÜN XIAN – HANGZHOU

Sabah erken saatte alınacak kahvaltı sonra odaların boşaltılması ve Panoramik Xian Şehir Turunda, Eski Şehir Surları görüyor ve bölgede bulunan önemli yapılardan olan Cami’yi ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizin alınmasının ardından tüm dünyanın ilgiyle ziyaret ettiği Terracota Müzesi’ne hareket. Tarihte büyük bir öneme sahip olan bu arkeolojik kazının yapıldığı alanda ortaya çıkarılan yeraltı heykel ordusundan örnekleri görerek bilgiler alıyoruz. Toprak Askerler ya da Terracota Ordusu ilk Çin İmparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunan Terracota Heykeller. MÖ 210 tarihinde yapılmış olan heykeller, 1974’te Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi’anyakınlarında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Ordunun “İlklerin imparatoru” olarak bilinen Qin Şı Huang’ın mezarını koruduğuna inanılır. Çin’deki tüm beylikleri yenip Savaşan Devletler dönemine son veren Qin Shi Huang, Qin Hanedanı’nı kurarak kendini imparator ilan etmiştir. Tarihçilerin verdiği bilgiye göre Qin Shi Huang henüz hayattayken MÖ 246 yılında başlanan mezarının inşası 30 küsür yıl sürmüş, inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır. Çin’in Shaanxi eyaletinin Xi’an kenti civarındaki Lishan bölgesinde bulunan mezarın temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğindedir; 76 metre yüksekliğinde toprak bir piramit şeklindedir. Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklıdır. Kazı alanında çoğu hala toprak altında 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmektedir. Qin Shihuang Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Gezimizin ardından yerel havayolları ile gerçekleştirilecek Hangzou uçuşumuz için havalimanına hareket. Akşam yemeği havalimanında alınacaktır. Gerçekleşecek uçuşumuzun ardından Hangzou’ya varış ve otelimize transfer ve geceleme otelimizde.
* Ara uçuş saatlerimize göre programda değişiklik olabilir.

5.GÜN HANGZHOU

Sabah kahvaltısı sonrası ünlü Xihu Gölü’ned (Batı Gölü) yapacağımız tekne gezisi için hareket. Batı Gölü; şehir merkezinin hemen yakınında yer alan 60 km2 bir alan üzerine kurulu tapınak, bahçe ve mesire alanlarından oluşmaktadır. 2011 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi kapsamına alınan bu dev açık hava parkının, 5,6 kilometrekaresini bölgeye de adını veren Batı Gölü kaplamaktadır. Kendinizi cennette hissedeceğiniz bu gezimizin ardından öğle yemeği alınacaktır. Daha sonra çay üretim alanlarını ziyaret edip, çay örneklerinden tadma imkanınız olacaktır. Turumuzun sonu akşam yemeği için hareket. Daha sonra otelimize transfer ve geceleme otelimizde.

6.GÜN HANGZHOU – SUZHOU – SHANGAI

Sabah kahvaltımızın ardından özel otobüsümüz ile Suzhou için hareket. İpek cenneti olarak bilinen Suzhou’da ipek fabrikalarını gezerek bu materyalin geçmişi ve günümüzdeki önemi le ilgil bilgiler alacak, birbirinden güzel ipek ürünlerini görme ve alışveriş yapma imkanına sahip olacağız. Çin’in Jiangsu eyaletinin bir şehri olan Suzhou, Yangtze nehrinin kollarının üzerinde kurulmuştur. Şehir güzel taş körüleri, pagodaları, Çin bahçeleri ve İpek endüstrisi ile ünlüdür. 900’lü yıllardan bu yana Çin İpek endüstrisinin en önemli merkezlerinden biri olan Suzhou 2500 yıllık bir tarihe sahiptir. Öğle yemeğimizin ardından Çin’in en büyük şehri ve en önemli limanı olan Shanghai’a varış ve otelimize transfer. Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan Shangai’da şehir Yeni Shangai ve Eski Shangai olarak ikiye ayrılmıştır. (Şehrin Doğusu ve Batısı) Yeni Shangai, gökdelenleri ve plazalarıyla ünlüdür. New Bund şehri ikiye bölen Huangpu Nehri boyunca giden oldukça uzun bir caddedir. Boş zamanlarınızda bu caddeki dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Eski Shangai Bölgesi ise çok sayıda tarihi yapıya ve tapınağa ev sahipliği yapmaktadır. Yerleşme ve kısa bir molanın ardından, Asya’daki en yüksek kulelerden biri olan “Pearl Tower TV” kulesinin manzara terasından şehre kuş bakışı bakışın ardından akşam yemeğimizi lokal bir restoranda alıyoruz. Ardından otelimize transfer ve geceleme otelimizde.

7.GÜN SHANGAI

Sabah kahaltısının ardından panoramik olarak geçrekleştireceğimiz Shangai şehir turu için otelden hareket. Şehir turumuzda; Shanghai Müzesi, Bund Bölgesi’nin ziyareti, Yu Yuan Bahçeleri göreceğimiz yerler arasındadır. Yu Yuan bahçelerine Yuan Bahçeleri de denilmekte olup, “Mutluluk Bahçesi” anlamına gelmektedir. 400 yıllık bir geçmişe sahip olan bahçe Ming Hanedanlığı döneminde bakanlık yapan Han Yunduan yine kendisi gibi bakan olan babası Han En için yaşlılığını mutlu geçirsin diye 28 yıllırk bir uğraştan sonra bahçeyi tamamalamşıştır. Ancak babası bahçeyi göremeden Vefat etmiş, aile ekonomik krize girince bahçeyi satmıştır. En son Shanghai Belediyesi bahçeyi restore ettirerek turizme açmıştır. Yaklaşık 20 hektarlık alana yayılmış olan bahçe tipik Çin mimarisi ile yapılmıştır. Bu doğal güzelliklerle dolu bahçede alacağımız bilgilerin ardından öğle yemeği ve alışveriş için günümüz serbest. Akşam yemeğimizi yerel bir restaurantda alacağız. Yemeğin ardından otelimize transfer ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.

8.GÜN SHANGAI – İSTANBUL

Sabah kahvaltımızın ardından odaların boşaltılması ve transfer saatine kadar serbest zaman. Gününüzü bu metropol şehirde birbirinden güzel dükkanlarda alışveriş yaparak veya şehri keşfederek geçirebilirsiniz. Transfer saatinde Shangai Pudong International Havalimanına transfer. Bilet, pasaport ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları TK27 tarifeli seferi ile saat 22:45’te İstanbul’a hareket. Gece uçak yolculuğu.

9.GÜN İSTANBUL

Yaklaşık 12 saatlik yolculuğun ardından sabah saat 05:25’de İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.

Fiyat ve müsaitlik için lütfen bizi arayınız.

Sosyal Medya
info@capavia.com.tr
+90 533 200 19 64 (7/24)